Django nedir ve sağladıkları

24 Eylül 2012
Yazar: Admin
5.081 kez bakıldı

Django(yan-go diye okunur) python altyapısını kullanarak web geliştirme sürecinde size kolaylık sağlayan ve BSD lisansına sahip yüksek seviyeli bir web çatısıdır. Önemli bir nokta da açık kaynak dünyası tarafından da sürekli kullanılmakta ve geliştirilmektedir.

Basit kurulumu ve kullanımı ve gelişmiş kütüphaneleri sayesinde sizlere web geliştirme işlerinde çok büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Django yeniden kullanılabilirlik, hızlı geliştirme sürecinin yanında, DRY(Do not repeat yourself) kendini tekrar etmeme ve MVC(Model view controller) yapılarına da sahip olup, karmaşıklık olabildiğince önlenmekte ve sizlere basitlik sağlamaktadır.

Django kendi içinde gelişmiş olarak ekleme,silme,güncelleme gibi işlemlerini yapabileceğimiz dinamik bir admin paneliyle birlikte gelir ve bunu isterseniz yaptığınız projelerde kullanabilirsiniz. Bu sayede projelerinizde yönetim paneli yapmak için kullandığınız zamanı burada harcamazsınız.

Veri tabanlarına erişim için oldukça basit fonksiyonlara sahiptir ve çok küçük değişiklikler ile veri tabanları arasında geciş yapabilme imkanı tanır.

Gelişmiş template sistemi, kolay kullanılabilen URL yönetimi ve çoklu dil desteğinin yanı sıra, oldukça gelişmiş bir cache(önbellek) sayesinde yüksek trafiğe sahip web sitelerini rahatlıkla karşılar ve bu sayede yüksek trafiği olan sistemlerde de çokca tercih edilmektedir.

Yani kısacası python dilinin kolaylığı ve esnekliği ile birleşerek web geliştiricilerinin işini oldukça kolaylaştıran oldukça kullanışlı bir web çatısıdır.

Artık django hakkında yeterince bilgiye sahip sayılırız. Şimdi bilgisayarınıza nasıl django kurulur ve nasıl bir django projesi oluşturulup çalıştırılır öğrenmek için buraya bakabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Yorumlar

hosting