Ubuntu ya android kurulumu ve eclipse üzerinde geliştirilmesi

30 Haziran 2013
Yazar: Admin
29.107 kez bakıldı

Arkadaşlar merhabalar;
Bu yazımda sizlere linux, ubuntu işletim sistemi üzerine android kurulumu nasıl yapılır ve eclipse üzerinde nasıl çalıştırılır elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle ubuntu işletim sistemi üzerinde(ya da herhangi bir linux işletim sistemi istisnalar hariç), android uygulaması geliştirmek için ihtiyacımız olanlar OpenJDK, Android SDK, Eclipse IDE ve Eclipse’in ADT(Android Development Tools) araçlarıdır. Bu aşamaları isterseniz adım adım anlatalım.

1.) İsterseniz önce OpenJDK kurarak işe başlayalım.
Bunun için konsol(uçbirim) açıp resimde de gördüğünüz üzere aşağıdaki komutu yazmamız yeterli.

sudo apt-get install openjdk-7-jre

ubuntu-android-1
Eğer sisteminize daha önce java kurmuşsanız muhtemelen openjdk kuruludur. Tekrar kurmanıza gerek yok. Zaten konsolda komutu çalıştırdığınızda kurulu olup olmadığını görürsünüz…

2.) Ardından sıra gelsin eclipse kurmaya, eclipse’i yazılım merkezinden ya da konsoldan rahatlıkla kurabilirsiniz. Konsoldan kurmak için resimde de gördüğünüz üzere;

sudo apt-get install eclipse

ubuntu-android-2-eclipse
komutunu girmeniz yeterli.

3.) Şimdi sıra gelsin Android SDK kurulumuna, bu uygulamayı Android SDK nın kendi sayfasından rahatlıkla indirebilirsiniz. Bu adreste en aşağıda linux versiyonu için android sdk bulunmakta linke tıklayıp bunu da indirin. (Şu anki sürüm–>android-sdk_r22.0.1-linux.tgz)

Yaklaşık 100 mb olan bu dosyayı da indirdikten sonra dosyamızı masaüstümüze atalım(kolay anlaşılması açısından ben öyle yaptım).

4.) Ardından uçbirimi(konsolu) açarak aşağıda resimde de görmüş olduğunuz üzere komutları sırasıyla giriniz.

cd Masaüstü

tar -xf android-sdk_r22.0.1-linux.tgz

cd android-sdk-linux

cd tools

./android

ubuntu-linux-android-eclipse-3

Kısaca açıklarsak masaüstümüze geliyoruz, skıştırılmış dosyayı çıkarıyoruz, android-sdk-linux dizinimizin içine giriyoruz, burdan da tools dizinimizin içine giriyoruz ve son olarakta ./android diyerek uygulamamızın çalışmasını sağlıyoruz.

Son ./android komutunu da girdikten sonra karşımıza aşağıdaki gibi android sdk manager ekranının gelmesi gerekmekte.

ubuntu android sdk manager

Burada artık sizin ihtiyacınız olan paketler neyse bu paketleri, uygulamaları seçip install tuşuna basarak yüklüyoruz. Bu paketleri kurmak internetinizin hızına göre biraz zaman alacaktır.

5.) Paketlerin kurulum işlemi bittikten sonra sıra geldi eclipse üzerine ADT(Android Development Tools) eklentisini kurmaya. Bu eklentiyi kurmak için eclipse’i açıp, help menüsünden install new software seçeneğini seçeriz ve açılan pencereden Add seçeneğine tıklayıp resimde de görmüş olduğunuz üzere aşağıdaki adresi girmeniz gerekmektedir.

https://dl-ssl.google.com/android/eclipse/

ADT Plugin

Bu adresi girip onayladıktan sonra karşınıza aşağıdaki gibi seçenekler gelicektir. Buradan seçenekleri seçip next tuşuna bastıktan sonra yükleme işlemi başlayacaktır.

ubuntu android developer tools

Bu yükleme işlemi de gerçekleştiği zaman eclipse’in yeniden başlatılması istenecektir.
Artık gerekli ayarlamalar vb. size kalmış.

6.) Son olarak android’in eclipse üzerine kurulup kurulmadığını test etmek için Window menüsünden Preferences seçeneğine gelip açılan pencereden sol menüdeki Android seçeneğine tıklayalım. Eğer resimdeki gibi bir ekran geldiyse yani yolu ve ismi belliyse sorun yok.

android sdk

Eğer boş ise browse menüsünden home dizinimizde bulunan android-sdks dizinini seçip apply(uygula) seçeneğine bastığınızda android sürümünü görmeniz lazım.

Benim anlatacaklarım bu kadar arkadaşlar, elimden geldiği kadar arada bir kaç küçük noktayı atlayarak detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım, sormak istediğiniz ya da yapamadığınız bir şey varsa sorabilirsiniz.
Hepinize kolay gelsin 🙂

Benzer Yazılar
Yorumlar
 1. sezar dedi ki:

  Teşekkür ederim çok güzel bir anlatım… emeğine sağlık

 2. murat dedi ki:

  Çok güzel bir anlatım emeğinize sağlık.

 3. Hasan dedi ki:

  Paylaşım için çok teşekkür ederim.
  Saygılarımla.

 4. yunus dedi ki:

  Kardeşim emeğine sağlık, Net bir anlatım olmuş.

 5. mertergin dedi ki:

  Anlatım süper detay süper başka yerde zaten böyle güzel detay yok nediyelim emiğine sağlık ..

 6. Erdem Özveren dedi ki:

  Çook teşekkürler ubuntu ya geçince projelerimin gitmemesi gerçekten işime yaradı 😀


hosting