Linux için stardict sözlüğü ve sözlük veri tabanının eklenmesi

1 Kasım 2012
Yazar: Admin
7.977 kez bakıldı

Bu yazımda sizlere linux için oldukça güzel ve kullanışlı bir sözlük olan stardict sözlüğü nasıl kurulur, kullanılır ve veri tabanı nasıl eklenir gibi işlemlerini anlatmaya çalışacağım.
Bu sözlüğün en büyük özelliklerinden birisi kendi sözlük veri tabanlarımızı kullanabilmemiz ve sözlüğe ekleyebilmemiz ve bundan dolayı dilediğiniz dilde sözlük elde etmemizdir. Bunun dışında, sözlük açık iken imleç ile seçilen yazının da tercümesini yapmak ve seçilen kelimeyi telafuz etmek gibi ayrıca özellikleri de mevcuttur.

Ben ingilizce-türkçe sözlük kullandığımdan dolayı bendeki sözlük veri tabanını sizlere vereceğim ve sözlüğe nasıl eklenir onu da göstereceğim. Yaptığım işlemleri yine ubuntu üzerinden anlatacağım, anlattıklarım hemen hemen diğer linux işletim sistemlerinde de geçerlidir.

Şimdi ilk olarak stardict sözlüğünü indirmekle işe başlayalım. Stardict ubuntu yazılım merkezinden rahatlıkla indirilebilir.(Anlatmama gerek yok herhalde)

Şimdi gelelim indirdiğimiz sözlüğe elimizde bulunan sözlük veritabanını eklememiz.
Buradan indirebilirsiniz.

Şimdi gelelim indirdiğimiz bu veri tabanını sözlüğe eklememiz. Bunun için birden fazla yol var ben bir tanesini anlatıcam.
Bu iş için ilk olarak home(ev) dizinimize gelip gizli dosyaları göster diyerek(ister CTRL+H, ister Görünüm menüsünden) .stardict klasörünün içine gelerek bu klasörün içine “dic” adında bir klasör yaratmamız ve indirdiğiniz sözlük veri tabanındaki 3 dosyayı olduğu gibi bu klasörün içine atmanız. Sözlük veri tabanımızı böylelikle eklemiş oluyoruz ve kullanıma hazır hale getirmiş oluyoruz.

Eğer sizler başka dilde sözlük istiyorsanız da hemen hemen dilediğiniz her dildeki sözlüğün veri tabanını stardict in kendi sitesinden indirip yine sözlüğe ekleyebilmeniz mümkündür. Eğer bir sorun çıkarsa ya da öğrenmek istediğiniz bir yer varsa mutlaka sorun arkadaşlar… İyi tercümeler 🙂
ubuntu stardict dictionary

Benzer Yazılar
Yorumlar
 1. zübeyir dedi ki:

  Kolay gelsin.
  Öncelikle bu konuda kaynak bulmak çok zor ve sizin paylaşımınız için teşekkürler.
  Birkaç sorum olucak
  stardictionary nin adresi kapatılmış heralde

  Bu golden dictionary olsun stardic olsun bunların sitelerinde de gösterilen sözlük veritabanlarına erişemiyorum ve ekleyemiyorum.

  Özellikle ing-ing ve japoncatürkçe olursa çok makbule geçer


hosting