Tabletler için ubuntu işletim sistemi

27 Şubat 2013
Yazar: Admin
6.560 kez bakıldı

Canonical firması geçtiğimiz günlerde akıllı telefonlara özel olarak hazırlanmış linux tabanlı ubuntu işletim sistemini bizlere tanıtmıştı. Ubuntu işletim sistemine sahip bu akıllı telefonlar 2014 den önce çıkması beklenmiyor.

Cononical firması bugünlerde yaptığı açıklamayla tabletler içinde ubuntu işletim sistemi çıkaracaklarını açıkladı, tableti ve işletim sistemini tanıttı.

Tabletlere özel olarak hazırlanan ubuntu işletim sistemini yayınladığı videoda anlatan şirket, gelecek yıllardaki ubuntu sürümlerinin masaüstü, cep, tablet ve TV olmak üzere 4 farklı arayüzde çalışabileceğini ve bunun için özel bir programlamaya gereksinim duyulmayacağını söylüyor.

Bu tablet işletim sisteminin en önemli özelliklerden biri sadelik ve aynı zamanda kullanım kolaylığı dikkatleri üzerine çekmekte. Benzersiz yan ortam bölümleri ile dikkat çeken arayüzü, film izlediğiniz sırada tweet okuyabilmenizi sağlıyor ve buna benzer özellikler kullanıcıların çok sayıda görevi aynı anda yapabilecekleri bir tasarım olarak karşımıza çıkmakta.

Tabletinizde bulunan herhangi bir içeriği çok kolay bir şekilde herhangi bir uygulama aracılığıyla paylaşmak elinizde. Tablet işletim sisteminin bu yönünü tabletinizin ekranında, sağ kısımda çıkan uygulama listesi yan ortamı ile keşfediyorsunuz.
Bir dokümanda çalıştığınız sırada Skype görüşmesi yapabilme ya da web üzerinde gezindiğiniz anda notlar alabilme gibi özelliklerde bu yeni tablet işletim sisteminde mevcut.

Ubuntu tablet sürümünde, bütün bu özelliklerinin yanında tabletinizde güvenli paylaşıma da olanak sunmakta. Ayrıca telefon uygulamalarının tablette çalışmasına izin veren özellikde mevcut. Tabletinizde çoklu kullanıcı deneyimini de yaşayabilirsiniz. Bu özellik sayesinde her kullanıcı kendine ait şifreli bir hesap oluşturabilir ve dilerseniz genel kulanım için herkese açık konuk hesabı da oluşturabilirsiniz.

Ubuntu tablet sürümü, 6 – 20 inç boyutlarındaki cihazları destekleyecek ve Cortex-A15 tabanlı işlemci, 2 GB RAM ve 8 GB depolama alanı istediği de verilen bilgiler arasında. Galaxy Nexus 7 ve Nexus 10 modelleri için ilk imaj dosyası da 21 Şubat’ta indirmeye hazır hale getirilerek sunulacak.

Daha detaylı bilgilere ve resmi tanıtımına buradan ulaşabilirsiniz

Ayrıca tabletler için ubuntu işletim sistemi resmi tanıtım videosunu buradan izleyebilirsiniz. Bence gayet şık durmakta siz ne dersiniz.

Benzer Yazılar
Yorumlar

hosting