Adrese giden ayakkabı

19 Eylül 2012
Yazar: Admin
5.118 kez bakıldı

İngilterede bir girişimci ve aynı zamanda da tasarımcı olan, Dominic Wilcox oz büyücüsü adlı masaldan ilham alarak GPS destekli ayakkabı geliştirdi. Wilcox bu ayakkabıyı yaparken Oz büyücüsündeki Dorothy Gale’nin kırmızı ayakkabılarından esinlenmiş.

Geliştirilen bu GPS destekli ayakkabılar sayesinde bilinmeyen adresler artık daha rahat bulunacak. Şu an için piyasaya sürülme aşamasında olan ayakkabı ilk olarak büyük kentlerde uygulanması planlanıyor. Sistem ise google ve yandex gibi arama motorlarının altyapısını kullanarak adres bilgilerini alarak işliyor ve üzerindeki ışıklar sayesinde yön vermesini sağlıyor.
Ayakkabının içerisinde ise, hissedilemeyecek büyüklükte bir anten ve GPS alıcısı bulunmakta. Ayakkabının sahibi ise bir kez ev adresini cihaza yükledikten sonra(bunun için bir yazılım ve USB kablosu yeterli) yol tarifi için sağ adımını atması yeterli oluyor. Çünkü sağ ayakkabıda bulunan mıknatıs sayesinde, adım atıldığı zaman sol ayakkabıda bulunan GPS cihazı aktif olmakta.

Sol ayakkabının üzerindeki LED ışıklar sayesinde kişi doğru yolda olup olmadığını, sağ ayakkabıda bulunan ışıklar sayesinde ise kişi gideceği yere ne kadar mesafe kaldığını anlamaktadır. Wilcox dijital ekran yerine neden LED ışıkları tercih ettiğini ise gündüz ve aydınlık havalar da LED ışıkların farkedilmesi olarak açıklamakta.

Özellikle sürekli gideceği yerler konusunda adres bulamama sıkıntısı yaşayanlar için bence ideal olabilir 🙂

Benzer Yazılar
Yorumlar

hosting