Rosetta stone dil eğitim setini ubuntu da çalıştırmak

30 Mart 2013
Yazar: Admin
9.499 kez bakıldı

Arkadaşlar bu rosetta stone adlı dil eğitim setini bilenler bilir onun için fazla detayına girmeyeceğim. Sadece linux işletim sistemlerinde(benim kullandığım ubuntu) wine vb. programlar ile nasıl çalıştırılır ya da açılır kısaca bundan bahsedeceğim.
Çünkü bu çalıştıramama sorunu geçenlerde benimde başıma geldi ve daha sonra yanlış bir yöntemle açmaya çalıştığımı anladım ve araştırınca bu sorunu yaşayan bazı kullanıcılarda olduğunu gördüm ve bu yazıda kısaca bundan bahsetmek istedim.

Şimdi gelelim bu rosetta stone adlı dil eğitim setini ubuntu da ya da linux işletim sisteminiz hangisiyse, çalıştırmak için yapmamız gerekenlere.

İlk olarak elimizde bulunan image kalıbının ya da .iso kalıbının(elinizde muhtemelen .iso kalıbı şeklindedir) nerede olduğunu belirleyin ya da kısaca benim yaptığım gibi masaüstünüze atın.(Bendeki Rosetta.iso isminde).
Ardından masaüstünüzde yeni bir dizin yani klasör oluşturun ve herhangi bir isim verin(ben Rosetta ismini verdim)

Sonrasında ise konsolu(uçbirimi) açıp resimde de görüldüğü gibi sırasıyla şu kodları girin.

sudo mount -o loop Rosetta.iso Rosetta

ardından;

cd Rosetta komutuyla ya da klasöre hangi ismi verdiyseniz bu dizinin içine girin ve

wine autorun.exe

komutunu girip entera bastığınızda programın açılması lazım.

rosetta stone linux ubuntu

Bu şekilde yapmadan da çalıştırabilirsiniz ama bu kez de muhtemelen .exe dosyasını çalıştırdığınızda diller programa eklenmemiş şeklinde karşınıza çıkabilir.

Bütün yapmanız gereken bu kadar arkadaşlar artık eğitimi açıp çalışabilirsiniz. Eğer bir sorun çıkarsa mutlaka sorun arkadaşlar elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Kolay gelsin =)

Benzer Yazılar
Yorumlar
  1. mehmet dedi ki:

    4.5.5 surumunu exe olarak indirdim …ama olmadı


hosting