Linux/Ubuntu da turkcell 3g vınn mobil modem internet sorunu

7 Aralık 2012
Yazar: Admin
17.245 kez bakıldı

Arkadaşlar geçenlerde benimde başıma gelen ve biraz araştırdıktan sonra çözdüğüm internet sorunu; bazı linux işletim sistemlerinde ubuntu gibi, turkcell vınn 3g modem cihazını sisteme tanıttığınız ya da kurduğunuz halde bağlanmaya çalıştığınızda sorun çıkarabiliyor, internete bağlanmayabiliyor.

Bunun için yapmanız gereken turkcell 3g modeminizi kurduktan sonra (nasıl kurulacağını anlatmama gerek yok sanırım,ama yine de nasıl yaparım diyorsanız mesaj yazmanız yeterli) ağ, bağlantı kısmına gelip(ubuntu için anlatıyorum) “Bağlantıları Düzenle” seçeneğini tıklayın. Ardından “Mobil Geniş Bant” sekmesini tıklayın ve var olan bağlantınıza tıklayıp düzenle diyin(ya da çift tıklayın).

Ardından şekilde de gördüğünüz üzere yine “Mobil Geniş Bant” sekmesini tıklayın. APN ayarında yazan “internet” kısmını “mgb” olarak değiştirin.

Yani kısaca 3g modemin bağlanabilmesi için APN ayarının ismi “mgb” olması gerekiyor. Yapmanız gereken işlem bu kadar basit. Buradaki ismi değiştirdikten sonra sağlayıcı isminizi seçip yeniden bağlandığınızda bir sorun olmadan bağlanması gerek(Bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekebilir.)
Herhangi bir yerde bir sorun çıkarsa mutlaka sorun arkadaşlar…

linux ubuntu turkcell vınn 3g modem internet

Benzer Yazılar
Yorumlar
 1. sumeyye dedi ki:

  İyi günler
  Ben linuxu yeni kurdum ve interneti(turkcell vinn) taktığımda tepki vermiyor lsusb komutunda ise görünüyor bağlantı düzenleden girdiğimde mobil geniş bantta olusturacağım bağlantıda sadece ‘herhangi bir aygıt’ yazısı çıkıyor buna rağmen devam ediyorum ama olmuyor eksik ne olabilir araştırdım fakat bulamadım. İlginiz için teşekkür ederim…
  Galiba kurulumu yapamıyorum k.bakmayın saçma sorular olabilir ama yeni olduğum icin mazur görün lütfen…

  • Admin dedi ki:

   Öncelikle burada windowsta olduğu gibi bir kurulum yapmıcaksınız sadece belirli ayarları sisteme tanıtacaksınız o kadar. Turkcell vınn’ı taktığınızda, bağlantıları düzenle menüsüne gelin, açılan pencereden mobil geniş bant sekmesine tıklayın ve sol tarafdan ekle seçeneğini seçin, zaten açılan pencere sizi yönlendirir gerekli bilgileri seçin ve böylece kurulum tamamlanmış olur.Sonrasında ise gerekirse vınn’ı tekrar çıkarıp takın biraz bekledikten sonra şifre sorma ekranı çıkacaktır şifrenizi girin ve çalıştırın. Çalışmazsa bu konuda da anlattığım gibi apn ayarını mgb yapın. Kolay gelsin…

 2. sumeyye dedi ki:

  İyi akşamlar
  Dediklerinizi yapabilmem için cihazi mobil geniş bant olarak görmesi gerekiyor fakat yazan şey herhangi bir aygıt fakat dosya şeklinde açılıyor bununla birlikte cihazı taktığımda hiç bir işlem yapamadan çevrim dışı uyarısı beliriyor aynı şeyi vını mobile takarak denedim fakat aldığım uyarı yine aynı çevrimdışısınız diyor.Ve kurulumu elle yaptığımda da aynı uyarıyı alıyorum.

  • Admin dedi ki:

   Cihazı mobil geniş bant olarak görmesi lazım ve sonrasında pini girmeniz gerekmekte, ayrıca vını mobile takarak denedim derken neyi kastettiniz onu tam anlamadım ve son olarak vınn’ı windows’da denediniz mi orda çalışıyor mu

 3. sumeyye dedi ki:

  Vının içindeki hattı telefonuma takarak bağlanıyordum öncesinde (şu an çalışmıyor) vınn, windowsta problemsiz çalısıyor.

  • Admin dedi ki:

   Telefonda çalışması için telefondaki bazı ayarlardan emin olmanız lazım, telefon modelinize göre internette biraz araştırın.Ayrıca linux’da modemi tam olarak ayarladıktan sonra o isme ait(bağlantıda gözüken turkcell öntanımlı gibi) bağlantıya gelip apn ayarının “mgb” olduğundan emin olun(turkcell için)

 4. Serkan dedi ki:

  Çok işime yaradı sağolasın.

 5. Technoshaman dedi ki:

  Arkadaşlar, bendeki ZET modemli Turkcell Vınn için en kolay yol şu oldu. Cihaz doğrudan kablolu ağ olarak görünüyor. nm-tool yazıp hangi ağ cihazı olduğunu görün ve Gateway adresine bakın (bende 192.168.0.1). Firefox’a 192.168.0.1 girin, direk Windows’taki gibi Turkcell Vınn cihaz ekranı çıkacaktır. Oradan PIN girip devam edin ve sonra Bağlan’a tıklayın. Sayfayı kapatsanız da hattasınız.


hosting