Linux da firefox ve chrome da backspace tuşu

6 Eylül 2012
Yazar: Admin
4.519 kez bakıldı

Arkadaşlar bildiğiniz gibi bazı linux işletim sistemlerinde firefox ve chromium tarayıcılarındaki backspace tuşuna bastığınızda bir önceki sayfanın açılması yani geri gitmesi windowsda olduğu gibi varsayılan olarak değildir. Backspace tuşuna bastığımızda sayfanın geri gitmesini istiyorsak anlattığım adımları uygulayabilirsiniz.

Öncelikle firefox için anlatırsak;
İlk olarak adres satırına about:config yazıp çıkan dikkatli olacağım uyarısını onaylayın. Ardından browser.backspace_action isimli ayarı bulun. Sağ tıklayıp değerini değiştir seçeneğine gelip değerini 0 yapın. Firefox’u tekrar başlattığınızda backspace tuşunun artık aktif olduğunu göreceksiniz.

Şimdide google chrome ya da chromium için anlatırsak;
Burada bu ayar için ufak bir eklenti kurmamız gerekecek bu eklentiyi kurmak için tarayıcınızı açtıktan sonra chrome web mağazasından buradaki eklentiyi yüklüyoruz
Eklentiyi yüklediğimizde Activate Backspace for navigation in history object seçeneğini seçtikten sonra backspace tuşumuz istediğimiz gibi olacaktır.

Hem firefox’da hem chrome’da shift+backspace tuşuna bastığınızda bu kez bir sayfa geri yerine bir sayfa ileriye gidecektir. Bu da küçük bir ipucu 🙂

Benzer Yazılar
Yorumlar

hosting